Dzień Bezpiecznego Internetu

W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu przypadł 6 lutego 2018 roku i obchodzony był pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”.
Z tej okazji, w dniach od 29 stycznia do 06 lutego 2018 r., przeprowadziliśmy w naszej szkole szereg inicjatyw dla uczniów szkoły podstawowej, klas gimnazjalnych oraz rodziców, które zostały zgłoszone u międzynarodowego organizatora Safer Internet Day 2018 i znalazły się na mapie inicjatyw DBI.

Obchody rozpoczęły się od przeprowadzenia prelekcji dla rodziców na temat cyberprzemocy oraz uzależnienia od komputera. Następnie przeprowadziliśmy szeroką akcję informacyjną na terenie szkoły – uczniowie wykonali gazetki w klasach oraz na korytarzach szkolnych na temat bezpieczeństwa w Internecie.

W klasach I-III wszyscy uczniowie obejrzeli filmy „Sieciaki” i „Owce w sieci”. Uczniowie poznali zasady, którymi należy się kierować podczas korzystania z zasobów sieci oraz z konsekwencjami prawnymi niewłaściwego użytkowania Internetu.

W klasach IV – VII SP i II i III gimnazjum nauczyciele przeprowadzili zajęcia edukacyjne na podstawie wcześniej obejrzanego filmu pt.”Na zawsze”. Dyskusja dotyczyła głównie naszego bezpieczeństwa w sieci, a zwłaszcza rozważnego korzystania z komunikatorów, problemu hejtu, wizerunku w sieci, reakcji tzw. „przyjaciół”.

Przeprowadzone działania pozwoliły osiągnąć zamierzone cele, tj. uświadomiły uczniom zagrożenia czyhające na nich w wirtualnym świecie oraz przybliżyły metody działania osób o złych zamiarach. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie unikną wielu niebezpieczeństw związanych z Internetem.

Anida Rydlichowska

GALERIA